Zuzana Vaverkova
IČ: 06608736

Jižní Morava

+420 775 186 799

Svatební fotografování

Vše co Vás zajímá, nebo by mohlo zajímat

Milé nevěsty

milí ženichové

Vaše četné a opakované otázky mě inspirovaly k sepsání takového obecného průvodce svatebním fotografováním.

Prosím, vezměte na vědomí, že níže obsažené informace se vztahují pouze na spolupráci se mnou a proto je nelze aplikovat na práci mých kolegů. Každý fotograf má svůj jedinečný styl a způsob práce a je nutné ke každému přistupovat individuálně.

Pokud čtete tyto řádky, s největší pravděpodobností přemýšlíte, že si mě pozvete jako fotografku na svůj den D. Tak až mi budete psát, tak mi tykejte 🙂 Já bych Vám to stejně nabídla hned na osobní schůzce. Věřte mi, že je to lepší pro obě strany. Fotograf není florista nebo kuchař, který udělá co má, a pak si jde po svých. S fotografem prožíváte jedny z nejintimnějších chvílí Vašeho života, a proto je důležité, aby Vám byl blízký a sympatický.

Což je hlavní důvod toho, proč v dnešní internetové moderní době velmi doporučuji osobní setkání. Napsat si můžeme spoustu věcí, ale osobní kontakt nenahradí nic. A dokud se nesetkáme, nemůžeme vědět zda nám to spolu bude vyhovovat.

Předsvatební schůzku si sjednáváme až na základě vážného zájmu, po uhrazení zálohy. Když mi napíšete zprávu, že byste chtěli, abych fotila Vaši svatbu, pošlu Vám náhled smlouvy k přečtení. Smlouva je krátká, a neobsahuje nic světoborného. Je to spíš písemné shrnutí takových obecně jasných věcí. Nemám ale důvod před Vámi cokoliv tajit, a proto přesně víte, do čeho jdete. Pokud shledáte, že se smlouva v pořádku, poprosím Vás o zaslání zálohy. V okamžiku přijetí zálohy je Váš termín závazně zarezervován, o čemž Vám obratem zasílám potvrzení. Záloha je nutná, a bez její úhrady není možné termín rezervovat. Pokud se něco plánuje dopředu rok a více, není zbytí.

Předsvatební schůzku je nejlepší uskutečnit cca měsíc před svatbou. V té době bývá jasné co a jak bude, ale zároveň ještě nejste v tom nejhorším stresu. Záleží jen na Vás kdy a jak se sejdeme. Schůzka je neformální, v přátelském duchu. Můžeme si sednout na kafe, na pivo, můžeme se jen tak projít. Podepíšeme spolu smlouvu (přesně tu stejnou, kterou už jste si předem přečetli). Popovídáme si o svatbě, lehce projdeme harmonogram. Já se Vás budu trochu vyptávat (jaké fotografie se Vám líbí, co je pro vás nejdůležitější zachytit, kolik fotek zhruba očekáváte,..). Součástí schůzky je i krátké předsvatební focení. Teď jste se možná vyděsili co to je? Jakože svatební focení na nečisto? V šatech? Můžu Vás uklidnit že ne 🙂

Předsvatební focení znamená, že spolu vyrazíme na krátkou procházku, během které pár párkrát cvaknu. Účelem takového focení nejsou výsledné fotografie, jde o to, abyste si spolu zkusili jaké to vlastně je, stát spolu před foťákem. Pokud tedy nejste zvyklí se spolu fotit – já ale raději vždy předpokládám že ne. Fotky Vám samozřejmě pošlu. Bývá jich kolem 10 a mívám je hotové většinou za týden. Focení na schůzce není podmínkou, ale nabídkou. Využít toho můžete, ale nemusíte. Jak ale píšu, je – to lepší. Ve 100% případů se mi osvědčilo, že v ten svatby při focení naostro už jsou novomanželé mnohem jistější, klidnější, a průběh focení je znatelně hladší. Určitě je to i tím, že už si vzájemně nejsme cizí, a víme, jak spolu komunikovat.

V den svatby s Vámi strávím cca 7 hodin. Časové rozmezí si zvolíte Vy sami. Klidně kvůli Vám vstanu za tmy, abych zachytila první ranní přípravy. Nebo se sejdeme až před obřadem a budu s Vámi až se na obloze objeví hvězdy. Někdy se stane, že v průběhu dne zjistíte, že byste mě raději o něco déle. Není problém připlatit si hodinku dvě navíc. Nikdy si neplánuji víc než 1 svatbu na víkend, takže nikam nespěchám, a odjíždím až když mě nepotřebujete.

Až budete vytvářet harmonogram svatebního dne, prosím, neplánujte novomanželské a skupinové fotky bezprostředně po obřadu, v době oběda. V zimě je to jedno, ale v létě je doba od 11h do 15h pro focení naprosto nevhodná. Horko je ten nejmenší problém. Velký problém je ve světle, které je v tuto dobu tvrdé a velmi nelichotivé. Jinak řečeno – čím později budeme fotit, tím více vám to bude slušet.

Chápu, že svatba je především soukromá záležitost, a proto netrvám na přidělení místa přímo u svatebního stolu. Jsem ale také jen člověk, a také musím jíst. Počítejte tedy prosím s adekvátním občerstvením i pro mě.

Do týdne od svatby bych od Vás měla na bankovní účet dostat smluvenou finanční částku. Záloha se samozřejmě od celkové částky odečítá. Posíláte tedy doplatek. Prosím o pochopení, že fotky začínám zpracovávat až po zaplacení. Úpravami fotografií strávím dlouhé hodiny a hodiny, a přestože mě focení baví a dělám to s radostí a vášní, jde o můj způsob obživy, a nemůžu si dovolit platby pracně vymáhat dodatečně.

Za celý den toho nafotím straaašně moc. Dejme tomu 2 000 fotek. To ale není výsledný produkt, pouze materiál. Fotky přeberu, smažu všechny zkažené, rozmazané, neostré a duplicitní (= stejné nebo podobné záběry vyfocené víckrát) a ty hezké potom upravuji. Všechny fotky prochází základními úpravami, párové novomanželské fotky se upravují více a precizněji. Předem se Vás zeptám jaká míra úpravy Vám vyhovuje. Můžu udělat základní korekce až po retuš reklamního rozsahu. Optimální počet výsledných fotografií je 300 ks, což je zároveň i počet, který Vám garantuji při odevzdání. 300 fotek dokáže kvalitně provést celým svatebním dnem, zachycuje všechno podstatné, a přitom se fotky neopakují a je zábavné se na ně dívat. Přestože většinou odevzdávám fotek více, upozorňuji, že větší množství už při prohlížení může nudit, a záběry už se občas opakují.

Hotové fotky Vám potom nahrávám do soukromé online galerie pod heslem, odkud je možné stáhnout si jednotlivé fotky, nebo celé album naráz. Odkaz také můžete sdílet se svými blízkými. Všechny fotky Vám potom předávám v dárkovém balení i na flash disku spolu s výběrem 20 fotek vytisknutých.

 

Děkuji za přečtení, a pokud máte nějaké další dotazy, určitě pište. Moc se na Vás těším 🙂

Nahrává se kalendář...
Powered by Booking Calendar

Svatební termíny pro sezónu 2019 jsou již plně obsazeny.

Přijímám rezervace pro rok 2020.
 • Svatební focení 2020
 • 7000
  • Půl dne focení / cca 7h
  • 300+ výsledných fotografií
  • Osobní schůzka
  • Předsvatební focení
  • Online galerie s heslem
  • 20 vytištěných fotografií
  • Flash disk
  • Dárkové balení