Zuzana Vaverkova
IČ: 06608736

Jižní Morava

+420 775 186 799

Po čem nevěsty touží

Po čem nevěsty touží

Moc mě těší, že svatby už nejsou jen reportážní, ale dají se pojmout hodně zajímavě a umělecky. Dost se bráním tomu, když někdo svatební fotografii označuje za dokument. Myslím, že svatba je kategorie sama pro sebe.

Poměrně pečlivě sleduji světovou scénu a kochám se nádhernými nápaditými svatebními fotografiemi ze všech koutů světa. Chytám inspiraci a zajímavé prvky potom zkouším aplikovat na mou vlastní práci. Netajím se tím, že moje cesta na svatební trh vedla přes fine art. Viděla jsem totiž spoustu a spoustu barevných, kontrastních a retušovaných svatebních fotek a mě to chytlo za srdce. Chtěla jsem to dělat taky. Jenže nevěsty to nechtěly. To mě hodně překvapilo. Svatební fotky jsem ale chtěla dělat dál, a to si vyžadovalo změnu přístupu.

Češi jsou – v porovnání se sousedními zeměmi – poměrně konzervativní. Ikdyž konzervativní není úplně to správné slovo. Lépe by se hodilo říct  „méně exhibicionistické a více důvěrné“ a to je samozřejmě dobře. Češi si dělají svatby sami pro sebe, ne pro to, aby oslnili ostatní. Drží se osvědčené klasiky, příliš neexperimentují. Prim hraje jednoduchost a přirozenost. Nehrají si na nic co nejsou a chtějí, aby svatba odrážela to, jací jsou oni sami.

Nutno říct, že až když jsem se sama vdala, pořádně jsem pochopila, co klienti opravdu chtějí, a teď si trochu subjektivně myslím, že by každý svatební fotograf už měl mít za sebou svou vlastní svatbu 🙂 Začala jsem tedy hodně experimentovat. Střídala jsem různé úhly, objektivy, barvy i styly. Pečlivě jsem analyzovala trendy i reálné požadavky nevěst, abych vybrousila styl, který obstojí na české i světové scéně, uspokojil svatební hosty a zároveň byl zajímavý i pro mě jako fotografku:

• Mé nové fotky jsou především přirozenější. Pokud je použita retuš, pak jen v základní míře tak, aby byla neviditelná. V praxi to znamená, že už nedělám porcelánovou retuš pleti. I nadále však odstraňuji kosmetické nedostatky, jako pupínky či jizvičky.

• Světlé barvy a jemné tóny podpoří slavnostní okamžik, a dodají fotkám čistotu a eleganci.

• Aby si celá svatební série uchovala dynamiku a nenudila při prohlížení, kombinuji snímky focené z dálky i velmi z blízka. Některé fotografie lépe vyniknou v černobílém provedení. Přidávám i fotografie ne zcela technicky dokonalé, zato s vysokou obsahovou hodnotou.

• Věnuji také velkou pozornost detailům jako je výzdoba, počasí a místo konání. Tyto fotografie může někdo vnímat jako zbytečné, mají však schopnost zachytit v sobě náladu a atmosféru svatebního dne.

• Emoce jsou pro dobrou svatební sérii ingrediencí číslo jedna a proto smích i slzy nemůžou chybět. Všeho ale moc škodí a album zachycující pouze lidi by také nebylo dobré.

• Svatební album mám obsahově rozdělené na zhruba stejně velké 3 části: Jedna tvoří obřad a soukromé svatební fotky novomanželů.
   Druhá část zachycuje svatební hosty, zábavu a dění celého svatebního dne.
Třetí část zachycuje náladu a atmosféru.
Skupinové fotky hostů s novomanžely sem nezařazuji vůbec. Je to samostatná disciplína navíc.

~

Na závěr bych ráda řekla, že tento článek je čistě subjektivní. Není to žádný univerzální návod jak fotit svatby, ani zákon jak mají svatební fotky vypadat.
Také se hodí říct, že fotografie je móda jako každá jiná. I svatby podléhají trendům, a za rok touto dobou už možná tento text nebude platit.
I moje tvorba se progresivní a  postupně se vyvíjí. Co se změnilo si povíme po této svatební sezóně 🙂

Chcete vidět více fotek z tohoto editorialu? Všechny je najdete tady.

Post a Comment